Zabytkowe kościoły w Unieściu i okolicy

Unieście to niewielka, druga co do wielkości miejscowość w gminie Mielno, znajdująca się w województwie zachodniopomorskim. Wyjątkowe położenie – na mierzei, pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno czyni z niej idealne miejsce na wypoczynek. Dodatkowymi jej walorami są czyste, szerokie plaże, dzikie wydmy oraz wspaniałe lasy. Jest to niewątpliwie bardzo wyjątkowe miejsce, które należy odwiedzić podczas pobytu na polskim wybrzeżu Bałtyku. Unieście leży zaledwie 50 km na wschód od opisanego przez nas kiedyś Dźwirzyna.

Będąc w Unieściu warto zwiedzić zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Gwiazdy Morza. Mieści się on przy ulicy Morskiej 1. Wybudowany został w latach 1984-86. Ma 10 metrów wysokości, wznosi się nad nim 4-metrowy betonowy krzyż. Kościół jest wykonany z bloczków betonowych, na planie zbliżonym do pięcioboku. Budowla jest otynkowana, posiada dach wielospadowy. Wewnątrz świątyni znajduje się ołtarz główny, którego wyróżniającym się elementem jest duży drewniany krucyfiks. Przed nim umiejscowiony jest posoborowy ołtarz oraz drewniana mównica. Po obu stronach kościoła można zobaczyć sześć kwadratowych okien z żółtym szkłem mrożonym. Wewnątrz świątyni znajduje się wyjątkowa rzeźba Matki Boskiej Tronującej z dzieciątkiem Jezus na lewym kolanie i kulą w prawej dłoni. Jest to niezwykła replika dwunastowiecznej figury z klasztoru w Montserrat w Katalonii. W tym pięknym kościele znajduje się także droga krzyżowa, która została przedstawiona na pięknych płaskorzeźbach. Ciekawostką jest fakt, iż została ona ufundowana przez turystów. Wychodząc ze świątyni, przechodzi się przez drewniane główne drzwi, nad którymi widać niewielkie zadaszenie. Po wyjściu z kościoła, przy wejściu na plac przykościelny, od południowej strony znajduje się zadaszona dzwonnica, o konstrukcji metalowej, ażurowej z trzema dzwonami w górnej części.

Kolejna zabytkowa świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego znajduje się w pobliskim Mielnie, przy ulicy Kościelnej 27. Kościół ten powstał w XV wieku, był kilkakrotnie przebudowywany, ostatni raz w 1856 roku. Wykonany jest z cegły, aczkolwiek w murach dostrzec można także kamienie. Wieża kościoła usytuowana jest od strony zachodniej – dwukondygnacyjna, wzniesiona w XVI wieku, pokryta miedzianym dachem namiotowym, zakończonym iglicą, kulą i sterczyną. Obok wejścia stoi krzyż, który umieszczony jest równocześnie na cmentarzu parafialnym, gdzie ostatniego pochówku dokonano w roku 2002. W środku zabytkowej budowli można podziwiać przepiękną barokową ambonę z figurami, które przedstawiają czterech ewangelistów.

Po dniu pełnym zwiedzania tych wspaniałych, zabytkowych świątyń, warto spędzić czas na odpoczynku i spacerach. W Unieściu baza noclegowa jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Działa tu kilkadziesiąt obiektów noclegowych. Przeważnie są to kwatery prywatne oraz niewielkie pensjonaty. W ofercie można znaleźć również wolno stojące domki letniskowe wyposażone w aneks kuchenny, gdzie samodzielnie można przygotowywać posiłki. Ceny noclegów są bardzo różne. Uzależnione są one od standardu obiektu oraz jego położenia. Niektóre obiekty mają w swojej ofercie również całodzienne wyżywienie. Szczegóły dotyczące poszczególnych ofert wypoczynku można znaleźć w internecie pod hasłem “noclegi Unieście”.

«

2 comments on “Zabytkowe kościoły w Unieściu i okolicy”

  1. Kala5rxx pisze:

    Podobnie jak Wy uwielbiam wypieki ale zajmuję się tym amatorsko. Co do samego miasta, kościoły to punkt obowiązkowy dla odwiedzających :)

  2. Teresa pisze:

    Rzeczywiście te okolice są bardzo bogate w tego typu obiekty, polecam je zwiedzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>