Fabryka Schindlera w Krakowie

Oferta rozrywkowo-edukacyjna miasta Krakowa jest bardzo zróżnicowana. Każdy, kto wybierze się tutaj na weekend z pewnością znajdzie sposób na spędzenie wolnego czasu. W trakcie naszej ostatniej wizyty w Grodzie Kraka udało nam się zwiedzić Fabrykę Oskara Schindlera. Ale od początku… Wszystko zaczęło się od tego, że mieliśmy niezagospodarowany weekend. Tylko przez chwilę zastanawialiśmy się nad tym, jakie miasto wybrać na kilkudniowe zwiedzanie. Po tym, jak w internecie udało nam się wyszukać super nocleg w Krakowie ( ➥), nie było wątpliwości, że dawna stolica Polski będzie naszym celem. Baza noclegowa jest bardzo przyjazna. Można znaleźć tańsze miejsca w hostelach (już od trzydziestu złotych za dobę) po szersze, luksusowe oferty hoteli dostępne razem z pełnym wyżywieniem i ofertą SPA.

Dlaczego wybraliśmy się do Fabryki Oskara Schindlera? Zainspirowała nas do tego powieść australijskiego autora Thomasa Keneally’ego „Arka Schindlera” oraz film fabularny Stevena Spilberga „Lista Schindlera” . Miejsce to jest fabryką wyrobów emaliowanych i blaszanych, która odegrała bardzo ważną rolę w czasie eksterminacji Żydów. Początkowo pracowali w niej głównie Polacy, ale po likwidacji krakowskiego getta, wielu Żydów uzyskało schronienie oraz pracę. W taki właśnie sposób powstała Lista Schindlera – lista osób wykupionych i ocalonych. Wystawa pod tytułem „Kraków – czas okupacji 1939-1945″ to wspaniała podróż do miasta funkcjonującego w czasach wojennych. Stajemy się świadkami codziennego życia mieszkańców i losów ludzi pochodzenia żydowskiego. Wszystkie eksponaty opierają się na faktycznych, archiwalnych dokumentach pochodzących zarówno z Polski jak i zagranicy. Cała wystawa jest skonstruowana w sposób bardzo multimedialny. Odbieramy ją wszystkimi zmysłami, mamy możliwość poczucia się, jak część tamtej rzeczywistości. Jest ona dostępna także dla osób niesłyszących i niewidomych. Mogą oni korzystać z materiałów tyflograficznych, czyli modeli wypukłych, tworzących odpowiedni obraz w wyobraźni osób niewidomych. Utworzono specjalną trasę muzealną, która w pełni oddaje całą przestrzeń wystawienniczo-scenograficzną. Wszyscy, którzy razem z nami brali udział w zwiedzaniu tego miejsca, byli zachwyceni wystawą i sposobem jej przedstawienia. Mamy nadzieję, że miejsce to będzie poszerzać swoją ofertę wystaw i uda nam się tutaj kiedyś jeszcze przybyć.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>