Cisna i Rozsypaniec, święto kultury i sztuki bieszczadzkiej

Bieszczady od pewnego czasu cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem turystów tak krajowych, jak i zagranicznych. Nie ma co się temu dziwić, bowiem jest to region magiczny, który swym pięknem potrafi poruszyć serce nawet najbardziej zatwardziałego mieszczucha.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości położonych w Bieszczadach jest Cisna. Powinni tu przyjechać zwłaszcza ci turyści, którzy lubią jak w okolicy dużo się dzieje. Na terenie miasteczka odbywają się bowiem liczne imprezy sportowe oraz festiwale. Chyba najsłynniejszym z bieszczadzkich festiwali jest Rozsypaniec. Początek imprezy sięga 2001 roku, kiedy to pierwsza jego edycja została zorganizowana w starej stodole, znajdującej się na terenie campingu Górna Wetlinka, który położony jest niespełna cztery kilometry na wschód od Wetliny. Inicjatorem festiwalu był lider znanego zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Z roku na rok festiwal ten coraz bardziej się rozrastał, przyciągając coraz większe rzesze miłośników poezji śpiewanej i szeroko pojętej kultury bieszczadzkiej. Po kilku edycjach Bieszczadzkich Aniołów postanowiono przenieść festiwal na teren nieistniejącego już ośrodka Cień PRL-u, który ongiś znajdował się w Dołżycy nieopodal Cisnej. Wówczas Bieszczadzkie Anioły tak naprawdę rozkwitły i z niewielkiej imprezy przerodziły się w kilkudniowe bieszczadzkie święto.

Od kilku lat festiwal odbywa się w połowie sierpnia w Cisnej pod zmienioną nazwą Rozsypaniec. Jest to nie tylko muzyczne święto poezji śpiewanej, ale również zakapiorskiej kultury i sztuki. Podczas kilku dni trwania imprezy można na scenie usłyszeć znanych wykonawców, a także zakupić rzeźby, ikony i inne wyroby twórczości ludowej, prezentowane przez lokalnych rzemieślników. Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć udział w tym magicznym święcie, powinny kilka miesięcy wcześniej zarezerwować nocleg [np. tu: meteor-turystyka.pl]. Impreza jest na tyle popularna, że w trakcie jej trwania próżno szukać w Cisnej oraz w jej najbliższej okolicy kawałka wolnej podłogi. Również pobliskie pola namiotowe są wówczas wypełnione po brzegi. Szczegóły na temat bazy noclegowej działającej w Cisnej dostępne są na stronach internetowych gminy, ponadto wiele ośrodków posiada własne wizytówki w sieci, co znacznie ułatwia kontakt z ich właścicielami i rezerwację pobytu. Namiary na noclegi w okolicy można znaleźć w wyszukiwarce internetowej pod hasłem “noclegi Cisna”.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>